ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

SEDASYON VE GENEL ANESTEZİ

Korkunun organizmada yarattığı etki:
-ağız kuruluğu,
-kalp çarpıntısı,
-terleme,
-kalp ritminde bozulmalar,
-tansiyon düşmeleri ve şoklar.

 

Genel anestezi nedir?
Anestezi kelimesi ilk kez 1847 yılında 'duyumsama yokluğu' olarak ifade edilmiştir. Genel anestezi kısaca bilinçsizliğin kontrollü halidir.

 

 
Genel anesteziyle diş tedavileri ne zamandan beri yapılmaktadır?
Diş hekimliğinde genel anestezi altında diş tedavileri, korkan veya sistemik durumu nedeniyle tedavi yapılamayan çocuk ve erişkin hastaların tedavisinde 1900'lü yılların başından itibaren yapılmaktadır.

 

Sedasyon veya genel anestezi altında diş tedavilerinin yapıldığı durumlar nelerdir?
•    Fiziksel engelli çocuklarda,
•    Mental (zihinsel) engelli çocuklarda,
•    Restoratif veya cerrahi tedaviye ihtiyacı olan; ancak akut enfeksiyon, anatomik varyasyonlar veya alerji nedeniyle lokal anestezi kullanılamayan çocuklarda ve erişkinlerde,
•    Acil tedaviye ihtiyacı olmasına rağmen kooperasyon (iletişim) kurulamayan çocuk veya erişkinlerde,
•    Biberon çürüğü veya erken çocukluk çağı çürükleri adı verilen yaygın çürüklere sahip küçük yaştaki çocuklarda,
•    Genel anestezi yapıldığı takdirde tıbbi risklerin azalacağı (bazı sistemik rahatsızlıklar gibi) vakalarda,
•    Herhangi bir nedenle (uzak yerde oturulması, alerjik reaksiyon riski vb) tedavilerin tek seansta yapılması gereken çocuklarda.

Genel anestezi nasıl sağlanır?
Halk dilinde Narkoz diye bilinen Genel Anestezi başlıca 3 grup ilaç kombinasyonu ile sağlanır.
1.    Hipnotik ilaçlar yardımı ile hastanın geçici şuur kaybı,
2.    Narkotik Analjezikler (Morfin benzeri ağrı kesiciler) hasta bilinçsiz olsa bile ağrısız bir operasyon geçirmesi,
3.    Kas gevşetici ilaçlar (Kürar) ile vücuttaki tüm kaslar gevşetilerek rahat bir cerrahi ortam sağlanır. Kas gevşeticilerin kullanımı ile tüm kaslar, solunumu sağlayan solunum kasları dahil olmak üzere, geçici olarak felç olur ve endotrakeal tüp dediğimiz steril olan küçük bir tüp hastanın nefes borusuna (Trakea) yerleştirilerek, hastanın solunumu Anestezi uzmanı kontrolünde anestezi cihazı (Solunum cihazı ) ile sağlanır.
Genel anestezinin devamı ise solutulan Oksijen/hava veya Oksijen/Azot Protoksit karışımı ve ayrıca Volatıl ajanlar (Sevorane vb.) gibi gazlar ile sağlanır.

 

Diş tedavilerinin genel anestezi altında yapılmasının avantajları?
-Tüm işlemlerin tek seansta gerçekleşmesi aile ve çocuğun tedavi sürecinde yıpranmasını engeller.
-Küçük yaştaki çocukların kontrolsüz olarak yaptıkları ani hareketler sonucu oluşabilecek yaralanma riski ortadan kaldırılır.
-Kontrollü çalışma sahası sayesinde tedavinin tüm aşamaları özellikle kooperasyon güçlüğü olan küçük çocuklarda ideal bir şekilde tamamlanabilmektedir.
-Dental fobisi olan yetişkinlerde işlem hasta hissetmeden ve ağrısız bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

 

Genel anesteziden çıktıktan sonra çocuğum ağrı hissedecek mi?
Çocuğunuz veya dental fobisi olan erişkinler operasyon sonrasında hiç ağrı hissetmeyecektir. Çekim yapılması gereken durumlarda genel anestezi ile beraber lokal anestezi uygulaması da yapılır.
Sadece çok küçük yaştaki çocuklar operasyon sonrasında farkına vardıkları lokal anesteziye bağlı bu uyuşukluk hissinden ya da diş çekiminin yapıldığı bölgedeki boşluk nedeniyle rahatsız olabilirler.

 

Diş tedavilerinin genel anestezi altında yapılma işlemi ne kadar sürer? Sonrasında hastanede kalmak gerekir mi?
Genel anestezi günü anestezi uzmanı, operasyon öncesinde hastayı son bir kez daha muayene edecektir. Diş hekiminiz size operasyonun süresi ve yapılacaklar hakkında son bilgileri verir. Daha sonra çocuk hastalarda ağız yoluyla veya rektal yoldan (fitil şeklinde) bir ilaç verilerek rahatlaması sağlanır. Bu sayede çocuğunuz yanınızdan ayrılıp işlemler için ameliyathaneye alınırken son derece rahat olacak ve bu kısımları hatırlamayacaktır.


İşlem süresi, hastanın ağız içerisinde yapılacak işlemlerine bağlı olarak değişkenlikler gösterir. Burada hatırlanması gereken hastanın ameliyathaneye alınır alınmaz diş tedavi işlemlerinin hemen başlamadığıdır. Diş tedavi işlemleri öncesinde ve sonrasında toplamda yaklaşık yarım saat kadar sürebilen hastanın hazırlanması aşaması olmaktadır. İşlem sonrasında yaklaşık 1- 2 saat kadar gözlem altında tutulmakta ve daha sonra taburcu işlemleri gerçekleştirilmektedir.

 

Genel anestezi için hastaneye gelirken yapılması gerekenler nelerdir?
•    Genel anestezi uygulanacak olan günde, işlem öncesinde en az 6 saat süresince herhangi bir şey yenilmemiş ve içilmemiş olmalıdır.
•    Çocuklarda, çocuğunuzun  genel anesteziye alınabilmesi için gribal enfeksiyon gibi herhangi bir enfeksiyon geçirmiyor olması gerekmektedir.
•    Birçok aile diş fırçalama eğitimini vermek için genel anestezi altında diş tedavilerinin yapılmasını beklemektedir. Ancak doğru olan bu işleme karar verildiği andan itibaren çocuğunuzun dişlerini çok iyi fırçalamaktır. Çünkü bu sayede diş çürükleri azalmasa da dişeti rahatsızlıklarını geçirecek ve bu sayede tedaviler sırasında çocuğunuzun dişetlerinde kanama olmayacaktır. Unutulmamalıdır ki, dişetlerindeki kanama operasyon süresini arttıran en önemli etkenlerdir.