ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99

Flour Uygulaması Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Flour uygulaması kaç yaşına kadar yapılır ve ne işe yarar, bu uygulama ile ilgili en sık araştırılan konulardan biridir. Bu soruya cevap bulabilmek için öncelikle flour uygulamasının ne olduğu ve ne amaçla yapıldığını bilmek gerekir.

Flour Uygulaması Nedir?

Koruyucu ve önleyici diş hekimliğinde en önemli iki tedavi fissür örtücüler ve flour uygulamalarıdır. Flour, içme suyu, et, çay ve yumurtada da bulunan doğal bir elementtir. Flour, diş çürümesine karşı en etkili korumayı sağlar. Diş macunu, gargara, vernik, jel gibi lokal şekilde veya flour takviyeleri, flourlu su ve tuzlar ile sistemik olarak kullanılabilir. Florin koruyucu etkilerinden yararlanmak için lokal uygulamanın daha uygun olduğu söylenmektedir.

Flour, diş minesinin yapısına katkıda bulunur ve onu yapısal olarak daha güçlü ve çürüğe karşı daha dirençli hale getirir. Diş çıkarmanın ilk dört yılında diş minesi henüz olgunlaşmamış ve çürüğe karşı dirençli değildir. Flour uygulaması demineralizasyonu önler ve mine remineralizasyonunu sağlar. Bu nedenle çürüklerin erken evrelerini önler veya tersine çevirir.

Flour Uygulaması Kimlere Yapılabilir?

Flour uygulaması 6 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur. Bunun nedeni, kullanımdan sonra ağzınızda kalan fazla flouru tükürmeniz gerekmesidir. Dolayısıyla flour uygulaması kaç yaşına kadar yapılır sorusuna net bir cevap vermek mümkün olmasa da, neredeyse her yaş grubuna güvenle kullanıldığı söylenebilmektedir. 5 yaş altı çocuklarda flour uygulamasının dişlere uygulanması ve tükürmeye gerek kalmadan hızla kurumasına izin verilmesi tercih edilir. Dişlere flour uygulamak için özel bir fırça kullanılır. Özellikle çocuklarda veya kusma refleksi nedeniyle flor kaşığı kullanamayan engelli çocuklarda kullanılır. Tükürük ile temas ettiğinde saniyeler içinde kurur. Böylelikle tükürmeye gerek kalmaz.

Flourun lokal uygulanmasının diş çürümelerini azaltmada etkili olduğunu bildirmektedir. Pek çok hakemli bilimsel yayın, diş sağlığını korumak için flourlu ürünlerin kullanılmasını önermektedir. Dünya Sağlık Örgütü de diş çürümelerini azaltmak için flour uygulamalarını önermektedir.

Özetle, flour uygulaması kaç yaşına kadar yapılır sorusuna herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. 5 yaşın altındaki çocuklarda bile güvenle kullanılabilen flour uygulaması, faydaları sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir.