ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99

Lamine Kaplama Nedir?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Lamine kaplama nedir sorusuna, dişe minimum törpüleme ile kaplanan bir kaplama türü olduğu yanıtı verilebilir. Sert dişlerde ince bir tabaka tedavi gerektiren bu kaplama türü Latincede yapraktan kaplama anlamına gelmektedir. Diş üzerine küçük bir törpü yapıldığı için en koruyucu protez uygulamasıdır.

Lamine Diş Kaplamaları Neden Yapılır?

Darbe veya nedensellik ilişkisi nedeniyle kırılan dişleri eski haline getirmek ve orijinal görünümünü geri kazandırmak için lamine diş kaplaması yapılabilir. Bunun haricinde;

  • Güzel bir gülümseme için dişlerinizi düzeltmeniz gerektiğinde,
  • Beyazlatma etkisi olmayan daha koyu dişlere sahip olanlar için,
  • Ön dişlerdeki çürükler için, çürükleri temizlemeniz ve diş tahribatını düzeltmeniz gerekiyorsa,
  • Estetik nedenlerle ortodontik tedavi alamayan ve dişlerinde çatlak bulunan hastalarda,
  • Dişlerinin şeklinden veya konumundan memnun olmayan hastaların sıklıkla kullandığı bir kaplama türüdür.

Lamine Diş Kaplamaları Nasıl Uygulanır?

Lamine kaplama nedir sorusuna yanıt arayan hastalar bu tedavinin nasıl gerçekleştiğini merak etmektedir. Tedavi sırasında törpüleme aşamasında hastalara lokal anestezi yapıldığı için ağrı ve ağrılı durumlar daha az görülür. Tedavi süresi kaplanacak diş sayısına ve tedavi edilecek dişlerin durumuna bağlıdır. Ancak özel durumlar olmadıkça hastanın dişlerinin kaplaması üç seferde tamamlanır. İlk adım, hastayla konuşmak ve beklentilerini öğrenmektir. Ardından modelleme yapılır. İkinci seansta ağrı olmaması için hastaya lokal anestezi verilir.

Daha sonra ağız uyuşmuş haldeyken kaplama yapılacak dişler taşlanır. Kaplamalar için tedavi edilecek dişi ölçmek gerekir. Ölçü alındıktan sonra diş ikinci bir uygulama için hazır hale gelebilir. Ortalama bekleme süresi 1 hafta kadardır. Bu, dişlerinizin daha hassas olduğu zamandır. Diş ve kalıp hazır olduktan sonra kaplama uygulaması yapılır. Sapın rengini ve dişlerle uyumluluğunu kontrol etmek gerekir. Hasta ve doktor görünümü onayladıktan sonra kaplamaların yapıştırılma süreci başlar. Kaplama uygulaması yaklaşık 2 saat sürer. Kaplama tamamlandığında, hasta tedaviyi tamamlar.

Bu yöntemler, lamine kaplama nedir ve nasıl yapılır sorusuna yanıt olarak verilebilir. Hastanın yaşam konforunu düşürmüyor ve uygulamanın hemen ardından hayatına devam edebiliyor olması sebebiyle sıklıkla tercih edilmekte olan bu yöntemin herhangi bir dezavantajı olduğu bilinmemektedir.