ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99

Etkili Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Etkili ağız ve diş bakımı nasıl yapılır sorusu sindirim sisteminin başlangıcı olan ağız için mutlaka bilinmesi gereken en önemli sorulardan biri olarak ele alınmaktadır. Ağız, gıda ile ilk temas eden yüzeydir ve mikrobiyal üreme için oldukça uygundur. Bu nedenle düzenli ve uygun ağız ve diş bakımı yapılması gerekmektedir.

Ağız ve Diş Bakımı Neden Önemlidir?

Diş bakımı hem sağlık açısından hem de estetik problemlerden korunmak açısından oldukça önemlidir. Bakımı yapılmayan dişler hoş olmayan bir görünüme neden olur ve bunun sonucunda bireyler sosyal ve psikolojik olarak olumsuz etkilenir. Uygun ağız ve diş bakımı bu nedenle bireyin ruh sağlığı için de önemlidir. Bunun yanı sıra pek çok kişi etkili bir ağız ve diş bakımı yaptığını düşünürken ağız ve dişleri için yanlış olan yöntemler izliyor olabilir. Bu noktada diş sağlığı için önemli olan bakımın ne şekilde gerçekleşmesi gerektiğini bilmek çok daha etkili bir bakım yapabilmeniz mümkün hale getirecektir.

Etkili Ağız ve Diş Bakımı Yapmanın Yolları

Etkili ağız ve diş bakımı nasıl yapılır sorusuna çeşitli şekillerde yanıt vermek mümkün olsa da bakım esnasında dikkat etmeniz gereken en önemli etkenler şu şekilde listelenebilir;

  • Diş etlerinize zarar vermemek için yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanılmalıdır.
  • Dişler günde en az iki kez dairesel hareketlerle fırçalanmalıdır.
  • Fırçalarken her bir dişin tüm yüzeylerinin temizlendiğinden ve iyice fırçaladığınızdan emin olmak gerekir.
  • Dişlerinizi fırçalamak için diş fırçası veya dil temizleyici kullanırken dil temizliği de unutulmamalıdır.
  • Plak ve tartar oluşumunu önlemek için fırçalamadan sonra dişler arasında kalanlar diş ipi ile temizlenmelidir.
  • Etkili ağız bakımı için dişler fırçaladıktan sonra gargara kullanmak gerekir.
  • Yoğun şekilde şekerli ve tatlı besinler tüketmek dişlerin çürümesine neden olacağı için diyet listelerinde bu gibi besinlerin yoğun şekilde bulunmamasına dikkat etmek gerekir.
  • Sigara ve çay gibi tüketimlerinin diş sağlığı için oldukça zararlı olduğunu göz ardı etmeden tüketiminin minimum seviyede yapılması gerekir.

Bu etkenler etkili ağız ve diş bakımı nasıl yapılır sorusuna cevap olarak verilse de tüm bunların yanı sıra yılda en az 2 kere düzenli olarak diş kontrolü yaptırmayı unutmamanız gerektiğini de göz ardı etmemelisiniz.