ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99

Porselen Dişlerin Ömrü Ne Kadardır?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Porselen dişlerin ömrü ne kadardır sorusuna tek bir yanıt vermek neredeyse imkansızdır çünkü porselen dişlerin yapımından sonra kullanım süresini etkileyen pek çok farklı etken bulunmaktadır. Bu etkenler kullanıcının dikkat edeceği faktörlerin yanı sıra porselen diş tedavisi esnasında kullanılan malzemeler ile direkt olarak ilgilidir.

Elbette çeşitli sebeplerle dolayısıyla kendi dişleri yerine porselen diş tedavisi yaptırarak porselen dişleri kullanmaya başlayan tüm hastalar, dişlerinin uzun yıllar boyu sağlıklı bir şekilde kullanılabilmesini arzu eder. Ancak porselen dişlerin uzun yıllar boyu herhangi bir problem olmaksızın kullanılabilmesi hem kullanıcıya hem de diş hekimine bağlıdır. Bunun yanı sıra uzun yıllar boyu sağlıklı bir şekilde kullanılabilen porselen dişlerin yapımı esnasında kullanılan malzemelerin de sağlığa hiçbir zararı olmaması gerektiğini dile getirmek gerekir.

Porselen diş yapımı esnasında kullanılan hammadde kaliteli olmalı, dişler diş hekimi tarafından uygun şekilde hazırlanmalı, diş teknisyeni iyi bir planlama ve  uygulama yapmalı, araç ve gereçler kaliteli olmalı, kullanılan malzemeler kontrol edilmeli ve yapılan iş kurallara uygun olacak şekilde yapılmalıdır.

Porselen Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Porselen diş tedavisi esnasında dişin üzerine yapıştırılan ve dişi dış etkenlerden koruyan damar ve diş köprüsü işlemlerini sıklıkla kullanır. Bazen çatlak ve kırık gibi problemler nedeniyle, bazen de kanal tedavisi veya diş çürüğü  nedeniyle dişin üzeri kapatılır.

Tedaviden önce ölçü alınarak porselen dişler ağız için uygun olan ölçülerde tasarlanır ve üretilir. Tüm yüzeylerde diş etine göre diş etinin kenarına sürtünme yapılmalıdır. Yüzeyin rengi veya şekli kullanım ömrünü etkilemez. Ancak porselen dişlerin ömrü ne kadardır sorusuna uzun yıllar yanıtını vermek için kullanıcılar tarafından dikkat edilmesi gereken pek çok farklı etken olduğunu dile getirmek gerekir.

Kaliteli Malzeme ile Üretilen Porselen Dişler

İyi bir diş porseleni denilince akla ilk gelen estetik görünümü, rahat  çiğneme fonksiyonu ve konuşurken sorun yaratmamasıdır. İyi bir porselen dişin en önemli özelliklerinden biri kullanım ömrüdür. Ne kadar güzel görünürse görünsün, kaplama uzun ömürlü Olmazsa hastayı tatmin etmesi mümkün değildir. Aynı şekilde kısa vadede sorun yaratan diş kaplamaları da doktorlar ve diş teknisyenleri için rahatsız edicidir.

Kurallara uygun yapılan kullanımı kolay dişler 10 yılı aşkın bir süre  doğal dişler gibi Kullanılabilir. Diş kaplamalarının renk ve boyut olarak diğer dişlere benzer olması beklenir. Başarılı bir kaplama için diş yüzeyindeki çöküntüler ve renkli ışık yansımaları çok önemlidir. En az onlar kadar önemli olan kuronun dişeti kenarı ile uyumludur. Dolayısıyla porselen dişlerin ömrü ne kadardır sorusuna uygun şekilde yapıldığı ve kullanıldığı takdirde 10 yılı aşkın süre boyunca herhangi bir problem olmaksızın kullanılabileceği yanıtını vermek mümkündür.