ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99

İmplant Ağrılı Bir İşlem midir?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

İmplant ağrılı bir işlem midir günümüzde diş hekimlerine en sık yöneltilen sorulardan biridir. İmplant tedavisinin kemik hacmi ve yoğunluğu fazla olan hastalarda oldukça kısa süren bir işlemdir. İmplantasyon sırasında lokal anestezi kullanıldığı için işlem yapılan bölge yeterince uyuşmuş ise ağrı hissedilmesi mümkün değildir. Ancak anestezinin etkisi geçtikten sonra hafif bir ağrı olduğu için hastalar istemsiz olarak implant ağrısının ne zaman geçeceğini merak ederler. İmplantın yerleştirilmesi sırasında ağrı oluşmaz.

İmplant tedavisi sırasında diş etlerinin uyuşması diş hekiminin rutin bir işlemi olduğu için endişe duyulmasına gerek yoktur. Çenenize yapılan cerrahi işlemlere bağlı olarak tedavi sonrasında hafif implant ağrısı yaşanabilir ancak tedavi süresince herhangi bir ağrı hissedilmez.

İmplant Ağrısı Ne Zaman Geçer?

Operasyon sonrası ağrı tamamen normaldir. Diş hekiminin tedavi  için önerdiği ağrı kesicileri kullanarak implant sonrası ağrı problemini tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. İmplant tedavisi gören kişiler, operasyon sonrası ağrının normal bir diş ağrısına benzer olduğunu söylerler. Dolayısıyla implant ağrılı bir işlem midir sorusuna yoğun bir ağrı hissedilmediği yanıtı verilebilir.

İmplantasyondan sonra ağrı durumu genellikle operasyonun uzunluğu ve prosedürün karmaşıklığı ile doğru orantılıdır. Bazı implant tedavilerinde cerrahi yüzey geniştir ve operasyon süresi daha uzundur. Bu nedenle daha fazla şişlik ve ağrı olabilir. Bu durumda  hastalar implantın ağrıya neden olup olmadığını sorabilirler.

İmplant Sonrası Ağrı İçin Doktora Başvurmak Gerekir mi?

İmplant tedavisinden sonra ağrı duyulması normaldir ve bu durumda doktor tarafından reçete edilen ilaçları kullanmak gerekir. İmplant tedavisinden sonra ağrının giderilmesinde en büyük görev hastaya düşmektedir. Bakteri oluşumunu ve enfeksiyonları önlemek için ilaçlarınızı belirtildiği şekilde kullanmalısınız. İmplantasyon sonrası ağrı tedavinin 2. gününden itibaren azalır.

İlk  hafta implantasyon ağrısı olabilir, implantasyon sonrası ağrı bir haftadan uzun sürerse doktorunuza danışmanız gerekmektedir. İmplanttan kaynaklanan ağrının yanı sıra şişlik ve morarma da meydana gelebilir. Ameliyat bölgesi çevresinde, yanak ve boyunda şişlikler oluşabilir. 3 gün içerisinde şişlik yavaş yavaş azalacaktır. Ameliyattan sonra şişliği azaltmak için  bölgeye buz uygulamak gerekir. Derinin altındaki dokularda kan toplandığında bir çürük oluşur. İmplantasyon sonrası ağrıya neden olmayan morluklar bile bir hafta içinde geçer. İmplant ağrılı bir işlem midir sorusuna ağrı meydana gelse bile en fazla 1 haftalık süreç içerisinde tamamen ortadan kaybolacağına dair yanıt vermek mümkündür.