ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99

Diş Kırıkları Nasıl Tedavi Edilir?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Diş kırıkları nasıl tedavi edilir sorusuna verilebilecek çeşitli yanıtlar vardır. Travmatik bir durum olan kırık diş, büyük ıstıraba neden olabilen sağlık sorunlarından biridir. Diş veya çene ile ilgili başka sorunlar olup olmadığını mutlaka bir doktor kontrolünden geçirmek ve tedavi etmek gerekir. Çürüyen dişlerde diş kırığı görülme olasılığı yüksektir.

Diş Kırıkları Nelerdir?

Bir dişin belirli bir kısmının veya tamamının kırılmasına ve bazı durumlarda o kısmın ağızdan dışarı çıkmasına diş kırığı denir. Bu durum tek tip olarak kabul edilse de birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Farklı kırık tipleri olduğu için tedavi yöntemleri de farklı olabilir. Diş kırıklarının çeşitleri aşağıda sıralanmıştır:

  • İnsanlar tarafından görülemeyen ve mor ışıkla görülebilen çatlaklar olabilir. Şart, sadece düzenli olarak diş hekimine giden kişilerin öğrenebilmesidir.
  • Dikey olarak uzanan dişeti kırıkları meydana gelebilir. Diş etine ulaşmayan bir kırık tedavi edilebilirken diş eti kırıklarında tek çözüm diş çekimidir.
  • Diş ucu kırılması da diş kırılma türlerinden biridir. Bu diş hassasiyetine neden olabilir.
  • Diş kırıkları diş eti çizgisinin altın  da uzanabilir. Bu kırıkların yüksek seviyeleri dişin iki parçaya ayrılmasına neden olur.
  • Diş eti altında da kırıklar olduğu fark edilir. Sadece röntgen ile veya diş enfeksiyonu durumunda tespit edilebilir.

Kırık Bir Diş Nasıl Tedavi Edilir?

Diş kırıkları nasıl tedavi edilir sorusuna verilmesi gereken yanıt diş kırıklarının çeşitleri farklı olması sebebi ile farklıdır. Kırık bir dişi tedavi etmenin birçok farklı  yöntemi vardır.

  • Estetik dolgu veya Bonding tedavisi: Yapıştırıcı yöntem esas olarak ön dişlerin minesinde küçük bir çatlak oluştuğunda kullanılır. Diğer dişlerde de görülen aynı sorun için estetik dolgu önerilir. Bu yöntemlerde kırık dolgu ile kapatılır ve diş güçlendirilir.
  • Kron tedavisi: Kron tedavisi, dişin bir kısmının kırıldığı veya ilerlemiş çürük olduğu durumlarda kullanılır. Diş hekimi dişin bir kısmını gerektiği gibi ayırır. Daha sonra dişin üzeri kapatılır ve kırılan dişin normal  diş gibi görünmesi sağlanır.
  • Lamine kaplama tedavisi: Ön dişlerdeki kırık veya çatlaklar için en popüler kaplama türüdür. Bunun nedeni ise; doğal diş görünümüne en yakın olmasıdır. Bu cila dişe çok sıkı yapışır ve kullanıldığında lekelenme sorunu yaratmaz ve yapanlara bir avantaj daha sunar.

Diş kırıkları nasıl tedavi edilir sorusuna verilen yanıtlar arasında en yaygın olarak bu yöntemler bulunmaktadır. Ancak sizin için en doğru kırık diş tedavisi diş hekiminiz tarafından belirlenebilir.