ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Diş ipi nasıl kullanılır sorusu, diş fırçasının ulaşamayacağı yerlerde doğru kullanıldığında temizlenmesi gereken bölgeler için önemlidir. Diş eti çizgisinin altındaki ve dişlerin arasındaki yemek artıkları diş ipi ile temizlenebilir. Plak birikmesi diş çürümesine ve diş eti hastalığına yol açabileceğinden düzenli olarak diş ipi kullanılması önerilir.

Diş İpi Kullanımı

Diş ipinden en iyi şekilde yararlanmak için şu yöntemleri izleyebilirsiniz:

Diş ipinden bir miktar aldıktan sonra ipliğin büyük bir kısmını orta parmağınızın etrafına sarın ve kalan kısmını gevşek bırakın. Başparmak ve işaret parmağı arasında gerin, dişler arasında hafifçe yukarı ve aşağı hareket ettirin. Diş ipini diş eti çizgisini geçtiğinden emin olarak diş ipini tüm diş yüzeyleri boyunca nazikçe çekin. Hassas diş eti dokusunun kesilmesine veya zedelenmesine neden olabileceğinden ipliği zorlamayın.

Diş ipini dişten yukarı ve dışarı hareket ettirdiğiniz gibi diş ipini ileri geri hareket ettirin.

Diş İpinin Faydaları Nelerdir?

Eğer daha önce diş ipi kullanmadıysanız, diş ipi nasıl kullanılır hakkında merak duyuyor ancak daha önce kullanmadığınız için çok geç olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle bu yanlış bir düşüncedir. Tabii ki ne kadar erken kullanmaya başlarsanız ağız ve diş sağlığınız için o kadar iyi olacaktır. Ancak, hiçbir zaman çok geç değildir. Dişleriniz çok daha temiz olursa nefesiniz de daha ferah ve diş etleriniz de zamanla çok daha sağlıklı olacaktır. Dolayısıyla diş ipini bir seçenek olarak değil, bir zorunluluk olarak düşünmelisiniz.

Akşam yatmadan önce diş ipi ile dişler temizlenmelidir. En yaygın sorulardan biri, diş ipinin faydalarının hemen görülüp görülmediğidir. Kullanmaya başladığınız ilk günlerde dişlerinizin çok daha temiz göründüğünü ve ağzınızın çok daha temiz olduğunu fark edebilirsiniz. Uzun vadede diş çürümelerini önleme ve diş eti hastalığı riskini azaltma gibi faydalar yaşayacaksınız.

Genel olarak diş ipinin faydalarını şu şekilde listelenebilir:

  • Ağız hijyenini ciddi şekilde destekler.
  • Özellikle sabahları ağız kokusunu önler.
  • Diş eti kanamalarına neden olabilen diş eti hastalıklarını önleyebilir.
  • Diş eti oluşumunu engeller.

Diş ipinin faydaları oldukça uzun bir listeye sahip olsa da tamamen sağlıklı dişler için rutin diş hekimi kontrollerinizi atlamanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra diş ipi nasıl kullanılır hakkında merak duyuyor ve daha detaylı bir bilgi edinmek istiyorsanız diş hekiminize bu konuda danışabilirsiniz.