ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99

Yetişkinlerde Diş Eksiklikleri Nasıl Tedavi Edilir?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Yetişkinlerde diş eksiklikleri nasıl tedavi edilir sorusuna verilebilecek çeşitli cevaplar vardır çünkü çocuklarda ve yetişkinlerde diş kaybının etkileri farklıdır. Çocuklarda diş kaybı, belli bir yaşa kadar doğal gelişimin bir parçası olduğu sürece geçici, normal kabul edilir ve psikolojik bir sıkıntıya yol açmaz. Ancak bu yetişkinler için geçerli değildir. Unutulmaması gereken, yetişkin diş kaybının ağız ve diş sağlığı, genel sağlık ve psikoloji üzerindeki olumsuz etkisidir.

Erişkinlerde Diş Tedavisi

Ağız boşluğunda tedavi edilmeyen eksik dişler fonksiyon kaybına neden olabilir ve elbette çiğneme, konuşma ve gülümseme gibi davranışlarda önemli estetik kaygılar oluşturabilir. Bu problemi yaşayan kişiler zaman içerisinde hem sağlıklarını hem de kendilerine olan güvenlerini kaybederler.

Bu nedenle erişkinlerde diş eksikliğinin tedavisi göz ardı edilemeyecek bir iştir. Yetişkinlerde diş eksiklikleri nasıl tedavi edilir sorusuna verilebilecek farklı yöntemler bulunmaktadır. Modern diş hekimliğinin imkanları sayesinde günümüzde pek çok alternatif diş tedavisi yapılabilmektedir. Bunlar arasında implant tedavisi, uzun ömürlü olması ve doğala yakın sonuçlar verme yeteneği ile öne çıkmaktadır.

Diş Eksikliği İçin İmplant Tedavisi

Diş eksikliği olan bölgelerde çene kemiğine yerleştirilen yapay kökler şeklini alan implantlar, ağız ve diş sağlığına gereken önem verildiği takdirde ömür boyu sürecek bir tedavi olabilmektedir. Uzman diş hekimi muayene ve ölçümler sonucunda hastanın kemik yapısının uygun olduğunu tespit ederse implant tedavisini planlayabilir. Kişiye özel plana göre deneyimli bir diş hekimi küçük bir cerrahi işlemle yapay diş kökünü çene kemiğine yerleştirir. İşlem sonrasında 2 ila 4 ay kadar bir bekleme süresi vardır. Bu, kemiğe yerleştirilen implantın kemikle kaynaşması için geçmesi gereken süredir.

Bu süre sonunda herhangi bir sorun yoksa, tedaviyi tamamlamak için planlandığı gibi yapay dişler implantlara takılır. Diş implant tedavisi, 18 yaşını doldurmuş, kemik gelişimini tamamlamış hastalara uygulanan bir yöntemdir. Günümüzde erişkinlerdeki diş kayıpları için en güvenilir ve kalıcı çözümlerden biridir. Özel implant fırçaları, diş ipi ve gargara kullanılarak implant dişin düzenli ve kapsamlı bakımı ile implant diş ömrünün sonuna kadar sorunsuz kullanılabilir. Dolayısıyla yetişkinlerde diş eksiklikleri nasıl tedavi edilir sorusuna verilebilecek ilk cevap implant tedavisi olmaktadır.