ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99

Diş Kontrolü Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Diş kontrolü ne sıklıkla yapılmalıdır sorusu, günümüzde dişçilere en sık sorulan sorulardan biridir. Diş muayenesinin düzenli olarak yapılması, ağız ve diş sağlığı için çok önemlidir. Diş ve ağız sağlığı için herkesin düzenli aralıklarla gerekli kontrolleri yaptırması gerekir. Ancak uzmanlara göre her kişi için farklı bir döngü tablosu ortaya çıkmaktadır. Bazı profesyoneller, diş kontrollerinin sıklığının altı ayda bir tekrarlanmasını şart koşmaktadır. Bu yüzden yılda iki kez dişçi koltuğuna oturmak zorunda kalınacağı söylenebilir. Ancak bazı uzmanlar aksini de iddia edebilir. Bu görüşe göre yılda 1 kere yapılan diş muayeneleri yeterlidir.

Diş Kontrolü Neden Önemlidir?

Muayenelerin düzenli yapılması ağız ve dişlerinizde meydana gelen problemlerin, herhangi bir sorun teşkil etmeden tespit edilmesini ve müdahale edilmesini sağlar. Sağlıklı bireylerde yıllık diş muayeneleri için önemli bir gereklilik, düzenli fırçalama ve diş ipi kullanma alışkanlıkları gibi görünmektedir.

Çocuklar ne sıklıkla diş kontrolü yaptırılması gerektiği de, bu konuda merak edilmektedir. Çocukların diş muayeneleri için biraz daha sık bir prosedür geliştirilebilir. Uzmanlar yine de yılda en az bir kez diş kontrolü yaptırmayı önermektedir. Bununla birlikte, en az bir kez tavsiye edilir, bu nedenle birkaç kez yaptırmak çok daha mantıklı olacaktır. Bunun sebebi ise çocukların diş gelişimi ve diş etlerinin yetişkinlerden daha farklı özelliklere sahip olmasıdır.

Çocukların dişlerinde yaşadıkları sorunların sayısı da nispeten daha fazla olabilir. Genel olarak bunlar arasında çarpık dişler, olası kırıklar, diş çürümeleri ve yeme alışkanlıklarına bağlı şekil bozuklukları sayılabilir. Bunları tanımak ve önlemek için diş kontrolleri şarttır. Bu nedenle çocuk için diş kontrolü ne sıklıkla yapılmalıdır sorusuna yılda üç kez şeklinde yanıt vermek mümkündür.

Düzenli Diş Kontrolü Yapılmazsa Ne Olur?

Diş ve ağız sağlığını önemseyen herkesin düzenli diş kontrollerine ihtiyacı vardır. Ama Türkiye ortalamasına bakarsanız bunu uygulayanların oranının çok düşük olduğunu görebilirsiniz. Bu durum diş taşı, plak, dişte renk değişikliği, kırılma, iltihaplanma ve özellikle diş çürümesine yol açabilecek süreçleri başlatabilir.

En kötüsü de zamanla oluşabilen diş kayıplarının tespit edilememesidir. Düzenli diş kontrolü, yılda bir kez diş hekiminize genel kontrol yaptırmanıza da olanak sağlar. Diş çürümesi olasılığını ve çürükten diğer dişlere yayılabilecek olumsuz etkileri en aza indirebilirsiniz. Dolayısıyla, diş kontrolü ne sıklıkla yapılmalıdır sorusuna yılda en az 1 şeklinde yanıt vermek mümkün olsa da, pek çok uzman yılda 2 kere yapılan kontrollerin çok daha sağlıklı olduğunu dile getirmektedir.