ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99

Ağzımızı Açarken Çeneden Neden Ses Gelir?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Ağzımızı açarken çeneden neden ses gelir sorusu pek çok kişinin merak ettiği bir konu haline gelmiştir. Ağızda eksik dişler ya da çene problemleri çeneden kemik kili çıkması problemine neden olabilir. Ayrıca dişlerinizi gıcırdatma veya sıkma alışkanlığınız varsa anlaşılmaz çene sesleri duyabilirsiniz. Çene sesleri zamanla çene ve eklem problemlerine neden olabilir. Bu sorun her yaş grubunda görülebilir. Bu sorun sabahları daha çok görülür ve günlük yaşam kalitesini düşürür.

Çeneden Gelen Sesin Sebebi Nedir?

Çeneden gelen sürekli gürültü sorunu, günlük yaşamda insanların başına bela olur. Stresli bir yaşam ortamı da bu hastalığın nedenlerinden biridir. Bu durumda yaşam tarzında yapılacak ufak bir değişiklik sorunu zamanla ortadan kaldıracaktır. Geceleri yanlış pozisyonda uyuyan kişiler gündüzleri de bu sorunu yaşarlar.

Diş problemlerinden kaynaklanan çene kemiği gerginliği sorunları için profesyonel bir diş hekimine başvurmalısınız. Diş hastalıkları çene bölgesinde çeşitli sorunlara neden olur. Bu sorunlardan bazıları çenenizden farklı seslerin çıkmasına neden olabilir. Diş kaybı ve diş çürüğü gibi problemlerle karşılaşmamak için kişilerin diş sağlığına dikkat etmesi gerekmektedir. Tüm bu etkenler, ağzımızı açarken çeneden neden ses gelir sorusuna cevap olarak verilebilir.

Çeneden Ses Gelmesi Problemi Nasıl Çözülür?

Strese bağlı çene problemlerinde uzmanlaşmış bir psikiyatrdan yardım almak iyi bir çözüm olabilir. Stres her türlü hastalığa neden olur. Yaşadığınız çene problemlerinin de bununla ilgili olup olmadığını anlamak için kapsamlı bir analiz yapılmalıdır. Özellikle kış aylarında soğuk ve sıcak arasındaki dengeyi korumak gerekir.

Çene gürültüsü söz konusu olduğunda, sorun genellikle temporomandibular eklemlerdedir. Temporomandibular eklem içindeki ve çevresindeki problemler zamanla çene kemiği gürültü problemlerine yol açabilir. Temporomandibular eklem, ağzın çiğneme mekanizmasını barındıran kısmıdır. Bu bölgede görülen kıkırdak yapının bozulması çeşitli sorunlara neden olur. Bu problemler farklı seslerle gelir. Çene problemleri söz konusu olduğunda, etkilenen kişilerin günlük yaşamları dikkatle incelenmelidir. Farklı bir rahatsızlık öyküsü olan kişilerde, özellikle temporomandibular eklem bölgesinde problemler vardır. Doğuştan diş hastalıkları da temporomandibular bozuklukların önde gelen nedenlerinden biridir. Spor geçmişi olan kişilerde ileriki yaşlarda çeşitli çene ve eklem bozuklukları gelişebilir. Böyle bir geçmişi olan bireylerde varsa, kapsamlı bir araştırma yapmak gerekir. Gençken çenenizin içindeki ve çevresindeki problemler, daha sonraki yaşamda başka problemlere neden olabilir. Dolayısıyla ağzımızı açarken çeneden neden ses gelir sorusu ve çözümü için bir diş hekimine başvurmak gerekmektedir.