ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99

Ağız ve Diş Sağlığının Beslenme İle İlişkisi Var mıdır?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Ağız ve diş sağlığının beslenme ile ilişkisi var mıdır sorusuna direkt olarak bağlantılı oldukları yanıtını vermek doğru olacaktır. Diş sağlığına zararlı kabul edilen besinler ise şekerli ve asitli besinler ile dişe yapışan ve kolay temizlenemeyen maddelerdir. Diş çürümelerini önlemek için tamamen kesmek yerine kontrollü şekilde tüketmek gerekir.

Diş Sağlığı İçin Nasıl Beslenmek Gerekir?

Şekerli, yapışkan veya asitli yiyecekler yoğun şekilde tüketilmemelidir. Öğün aralarında elma, havuç gibi sert dişleri temizleyen ve diş etlerine masaj yapan yiyecekler tercih edilebilir. Şekerli veya yapışkan yiyecekler yedikten sonra dişlerinizi fırçalayamıyorsanız ağzınızı su ile çalkalamanız veya bir bardak su içmeniz önerilir. Yine şekerli besinler yedikten sonra ağzınıza peynir almanız şekerin çürük önleyici etkisini ortadan kaldırmak için çok önemlidir.

 

Özellikle bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde diş çürüğü eskisine göre daha sık görülmektedir. Bunun nedeni beslenme düzenindeki değişikliklerdir. Günümüzde hazır gıda sektörünün gelişmesiyle birlikte ağız sağlığı için yararlı olmayan paketli gıdaların tüketimi artmaktadır. Kurabiye, şeker, çikolata ve kola gibi bu besinler her zaman elinizin altında olduğu için dişe yapışan ve asit üreten maddeler olduğu için diş çürüklerinin artmasının ana sebebi olduğu düşünülmektedir.

 

Diş Sağlığı İçin Yararlı Olan Yiyecekler

Ağız ve diş sağlığının beslenme ile ilişkisi var mıdır sorusuna verilmesi gereken yanıt kesinlikle var olduğudur. Dolayısıyla sağlıklı dişler için tüketilmesi gereken besinler bulunmaktadır. Protein, diş dostu olarak kabul edilen birincil besindir. Vücudumuzun temel yapı taşlarını oluşturan bu maddeler diş sağlığı için hem diş gelişimi sırasında hem de diş sürme sonrasında mutlaka tüketilmesi gereken besinlerdir.

 

Peynir, yüksek protein içeriğinin yanı sıra diş sağlığı için de önemlidir, bu nedenle özellikle şeker oranı yüksek yiyecekler yedikten sonra şiddetle tavsiye edilen bir besindir. Yer fıstığı, içerdiği fosfat nedeniyle diş dostu bir atıştırmalıktır.

 

Diş sağlığı için rafine edilmemiş tahıllar, beyaz unlu ekmek yerine tam tahıllı esmer ekmek tercih edilebilir. Ağzınızın ve dişlerinizin sağlığı doğrudan diyetinizle bağlantılıdır. Bu nedenle ağız sağlığınızda sorun yaşıyorsanız, diyetinizi gözden geçirmelisiniz. Diş sağlığına zarar verebilecek besinlerden uzak durmak, yaşadığınız problemlerin tekrarlamasını engelleyecektir. Şekerli besinler, asitli besinler, dişinize yapışan besinler, sigara gibi etkenler diş ve diş eti sağlığınızı olumsuz etkiler.

 

Ağız ve diş sağlığının beslenme ile ilişkisi var mıdır sorusu hakkında yapılan araştırmalar bu besin alternatiflerinin ne kadar faydalı olduğunu gözler önüne sermektedir.