ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99

Dolgu Yaparken Hangi Malzeme Kullanılıyor, Amalgam Dolgu Zararlı mıdır?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Dolgu yaparken hangi malzeme kullanılıyor sorusuna genellikle amalgam dolu cevabı verilmektedir. Amalgam dolgular, diş hekimleri tarafından 100 yılı aşkın bir süredir dişlerdeki boşlukları doldurmak için kullanılmaktadır. Yüksek dayanıklılığı ve düşük maliyeti nedeniyle yaygın olarak kullanılan bir malzemedir. Son yıllarda diğer diş dolgu malzemelerinin gelişmesiyle birlikte birçok ülke amalgam dolgu kullanımını kısıtlamıştır. Ancak gelişmekte olan ülkelerde maliyetinin düşük olması nedeniyle amalgam en çok tercih edilen diş dolgu malzemelerinden biri olmaya devam etmektedir.

Amalgam Dolguların İçerikleri

Amalgam dolgular gümüş dolgular veya metal dolgular olarak da bilinmektedir. Amalgamda bulunan metaller şunlardır:

  • Gümüş
  • Cıva
  • Kalay
  • Bakır

Amalgam içeriğine çeşitli maddeler eklenebilir. Amalgam dolgunun içeriğinde çinko, indiyum veya paladyum olduğu da görülmektedir. Amalgam dolguların en büyük özelliği uzun ömürlü olmalarıdır. Diğer dolgu maddelerine göre daha ucuzdur ve uygulaması daha kolaydır. Bu gibi sebepler dolayısıyla dolgu yaparken hangi malzeme kullanılıyor sorusuna amalgam cevabını vermek mümkündür.

Dayanıklılığı, büyük dişlerdeki dolgularda kullanılmasını daha olası hale getirir. Arka dişler için tercih edilen dolgu maddesi çiğneme fonksiyonunda önemli rol oynayan amalgamdır. Amalgam dolgular diş renginden daha koyu olduğu için ön dişler için uygun değildir.

Amalgam Dolgu Zararlı mı?

Amalgamın içeriğinde birçok metal bulunmaktadır. Özellikler içeriğinde yer alan cıva, birçok kişi tarafından zararlı bir malzeme olarak düşünülmesine neden olmaktadır. Amalgam dolgu malzemesine cıva eklenmesinin nedenleri şu şekilde listelenebilir;

  • Dolgu malzemesini esnek hale getirir.
  • Dolgunun dişe yerleştirilebilecek kadar yumuşak bir hal almasının sağlar.
  • Çok çabuk sertleşmesini sağlar.
  • Dolguyu güçlü ve sağlam yapar.

Dolayısıyla cıva, amalgam dolguların dişe yerleştirilmesi ve sağlamlığı için gerekli bir maddedir. Bu özelliğinden dolayı 100 yılı aşkın süredir diş dolgularında kullanılmaktadır.

Amalgam dolgular ile ilgili yapılan araştırmalar bu dolguların sağlığa zararlı olduğu konusunda net veri sağlamamıştır. Cıvanın insan vücuduna zarar vermesi için yeterli miktarda tüketilmesi gerekir. Amalgam dolgular ise çok az miktarda cıva içermektedir. Bu seviyenin sağlıklı insanlar için herhangi bir zararı olmadığı bilinmektedir.

Amalgam dolgularla ilgili tartışmalar devam etse de birçok faydası nedeniyle dolgu yaparken hangi malzeme kullanılıyor sorusuna cevap olarak amalgam dolgu malzemeleri verilmektedir.