ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99

Diş Taşlarını Temizletmenin Herhangi Bir Zararı Var mı?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Günümüzde diş hekimlerinin en çok karşılaştığı sorulardan biri diş taşlarını temizletmenin herhangi bir zararı var mı olmaktadır. Diş taşı, dişin sert yapısına verilen isimdir. Tükürük, bakteri ve yiyecek parçacıkları sertleştiğinde tartar adı verilen taş benzeri bir yapı oluştururlar. Tartar oluşum aşamalarına bakıldığında sarı plak ilk olarak besinlerin bakteri metabolizmasına girmesiyle oluştuğu görülmektedir.

Oluşan plak temizlenmezse birikir ve sertleşerek tartar yani diş taşı haline gelir. Plak, dişlerinizi fırçalayarak ve ağız hijyeni sağlayarak temizlenebilir. Ancak diş taşı profesyonel ağız ve diş temizliği yapılmadan tam anlamıyla temizlenemez. Diş taşı 8 ila 48 gün arasında oluşur ve gri veya siyah rengi ile fark edilir.

Diş Taşı Temizletmenin Zararları

Bakteri üremesinin kaynağı olan dişleri temizlediği için herhangi bir yan etkisi yoktur. Diş taşı temizliği, ağızda bakteri oluşumunun yanı sıra çürükleri ve diş kayıplarını da engeller. Diş çekimlerinin %80'i diş eti problemlerinden kaynaklanır ve dişler temizlenmediğinde diş eti problemleri oluşur. Bu nedenle diş taşlarını temizletmenin herhangi bir zararı var mı sorusuna cevap herhangi bir zararı olmadığı yönünde verilmektedir. Dişlerini kaybetmek istemeyen ve sağlıklı ağızlara sahip olmak isteyen hastaların 6 ayda bir diş taşı temizliği yaptırmaları önerilir. Bunun yanı sıra diş taşı temizliği yalnızca diş hekimleri tarafından yapılabilecek bir uygulamadır. Bu uygulamanın evde gerçekleştirilmeye çalışması dişe kalıcı hasarlar verebilir.

Diş Taşı Temizliği Sonrası Oluşan Boşluk

Pek çok hasta, diş taşı temizliğinden sonra dişlerinde temizlenen taşların yerinde bir boşluk oluşacağını düşünmektedir. Ancak diş taşı temizliğinin diş yapısını değiştiren ve boşluk oluşmasına neden olan hiçbir etkisi yoktur. Dolayısıyla bu gibi bir durum söz konusu değildir.

Diş taşlarını temizletmenin herhangi bir zararı var mı sorusuna, hiçbir zararı olmadığı, hatta oldukça faydalı bir işlem olduğu yönünde cevap vermek mümkündür. Temizlenmeyen diş taşları çeşitli diş problemlerine neden olmaktadır. Bu durumlarda tedavi ise çok daha uzun sürmekte ve zor olmaktadır. 6 ayda bir rutin aralıklar ile diş taşı temizliği yaptırmak diş hekimleri tarafından önerilmektedir.