ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99

Diş Boşlukları Dolgu ile Kapatılabilir mi?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Diş boşlukları dolgu ile kapatılabilir mi sorusu, dişlerinin arasında boşluklar olan hastalar tarafından araştırılmaktadır. Diş arasında meydana gelen boşluklar, çene ve dişleri etkileyen bir durumdur. Bu durum çenenin geniş ve dişlerin normal boyutta olması ile oluşabilir. Dişlerin küçük veya dar olduğunu ancak çenenin normal boyutta olduğu da bu gibi durumlarda görülmektedir. Özellikle diş eti ameliyatlarından sonra dişlerde boşluklar gibi sorunlar oluşabilmektedir.

Diş Boşlukları Nasıl Kapatılır?

Dişler arasındaki boşluklar ortodontik tedavi ile doldurulabilir. Bunun yanı sıra dişler arasındaki meydana gelen boşlukların doldurulması için kompozit dolgular da tercih edilebilir. Porselen lamina kullanılarak da dişler arasındaki boşluklar giderilebilir.

Ancak diş boşluklarının çeşitli malzemeler ile doldurulması esnasında, diş ile uyumlu bir görüntü elde etmek önemlidir. Aksi halde estetik bir görüntünün elde edilmesi söz konusu olmayacaktır. Bunu yanı sıra, diş boşluklarının doldurulmasından önce boşlukların neden oluştuğu ve nasıl tedavi edileceğini de belirlemek gerekir.

Lamina ile Boşluk Tedavisi

Dişlerin arasındaki boşlukları kapatmak için dişlerin yüzeyine ince bir porselen plak uygulanabilir. Lamine kaplamalar ayrıca diş renk değişikliğini ve deformasyonunu da ortadan kaldırır. Bu aşamada diş boşlukları dolgu ile kapatılabilir mi sorusuna, lamina kaplama iyi bir alternatif olmaktadır.

Son derece hassas bir teknoloji ile üretilen laminalar diş dokusu ile çok iyi uyum göstermektedir. Porselen lamina yarı saydamdır. Bu sayede dişlere doğal bir görünüm kazandırır.

Bonding Tedavisi ile Diş Boşluklarının Doldurulması

Bonding tedavisi koruyucu diş hekimliği alanında kullanılan, popüler bir yöntemdir. Uygulaması rahat ve kolaydır. Çürükleri tedavi etmek için kullanılan kompozit dolgular, dişi gererek veya yanal olarak gererek çalışır. Bonding uygulamaları ayrıca dişler arasındaki boşlukları kapatmak için de kullanılabilir. Diş boşluklarının dolumu esnasında hastaların diş renginize uygun kompozit malzeme kullanılmalıdır. Bonding tedavileri her yaştan insan tarafından tercih edilebilir.

Diş Teli ile Diş Boşluğu Tedavisi

 Ortodonti, dişlerinden, çene yapısından ya da şekil bozukluklarından şikayetçi olan hastalarda uygulanan bir yöntemdir. Şeffaf tel takma imkanı gibi çeşitli estetik ayrıcalıklar sunan özel tedavi seçenekleri sayesinde günümüzde özgürce gülümsemek mümkün hale gelmektedir. Bu aşamada sorulan diş boşlukları dolgu ile kapatılabilir mi sorusuna, bu seçeneği tercih etmeyenler için diş telininde bir alternatif olabileceğidir.