ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99

Ortodontik Tedavi ile Hangi Problemler Düzeltilebilir?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Ortodontik tedavi ile hangi problemler düzeltilebilir sorusuna çene ileriliği ve geriliği olmak üzere pek çok farklı soruna çözüm olduğu şeklinde yanıt vermek mümkündür. Günümüzde diş hekimlerinin en sık uyguladıkları tedaviler arasında bulunan ortodontik tedaviler çeşitli sebepler dolayısıyla meydana gelen diş problemlerinin ortadan kalkmasını sağlar ve hastalara yardımcı olur. Ortodontik tedavi sayesinde dişler hem daha estetik bir görüntüye kavuşacak hem de daha sağlıklı ve kullanışlı olacaktır.

Ortodonti Tedavisine İhtiyaç Duyulan Problemler

Ortodonti tedavisine ihtiyaç duyulan problemler yalnızca dişlerle alakalı problemler ve hastalıklar değildir. Bunun yanı sıra çenede meydana gelen herhangi bir problemde ortodonti tedavisi sayesinde çözülebilir ve iyileşebilir. Gelişim sırasında meydana gelecek çene bozuklukları hekim muayenesi ardından belirlenen program çerçevesinde tedavi edilebilir ve böylelikle daha estetik bir görüntüye kavuşabilir. Ancak bu aşamada unutulmaması gereken etken ortodonti tedavisinin estetik amaçlardan ziyade daha sağlıklı bir çene ve diş yapısı için gerekli görülen tedavi olduğudur.

Ortodontik tedavi ile hangi problemler düzeltilebilir sorusuna verilebilecek cevaplar arasında üst çenenin fazla gelişmiş ya da ileride olması ya da gelişmemiş ve geride olmasıdır. Bunun yanı sıra alt çenenin fazla ya da az gelişmesi, ileride veya geride olması da ortodontik tedavi ile düzeltilebilecek hastalıkların arasında bulunur. Bunun yanı sıra diş hekimleri çene darlığı probleminin çözümü için de ortodontik tedaviler önermektedir.

Ortodontik tedaviler arasında en popüler olumlu ve sıklıkla tercih edileni tel takmak olarak bilinmektedir. Bu sebeple diş hekimlerinden en sık sorulan soruların arasında tel takmanın çene yapısını düzeltip, düzeltme yiyeceği gelmektedir. Ortodonti tedavisi kapsamında dişlere takılmakta olan tel çene kemiklerinin birbirlerine ve kafa kaidesine olan konumundaki bozuklukların giderilmesini ve tedavi edilmesini sağlar. Bu sayede çene üzerinde meydana gelmiş problemler de ortadan kalkacak ve hem estetik olarak daha hoş bir görüntü meydana gelecek hem de dişler ve çene sağlıklı bir hal alacaktır.

Dolayısıyla ortodontik tedavi ile hangi problemler düzeltilebilir sorusuna çene ve dişler üzerinde meydana gelen problemlerin neredeyse tamamının düzeltilebileceği şeklinde cevap vermek mümkündür.