ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99

Ortodontik Sorunların Nedenleri Nelerdir?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Ortodontik sorunların nedenleri nelerdir sorusuna verilebilecek pek çok farklı cevap bulunmaktadır. Çünkü bu problemler genetik ve çevresel etkenler de dahil olmak üzere farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Diş ve çene gelişimi esnasında meydana gelen problemler ya da küçük yaşlarda meydana gelen diş ve çene travmaları ortodonti problemlerini tetikleyen etkenler arasında bulunmaktadır. Bunun yanı sıra çocukluk döneminde parmak emme gibi kötü alışkanlıklar da ilerleyen dönemlerde ortodontik sorunlar yaşamaya neden olabilir.

Ortodontik problemlerin sebepleri arasında en yaygın olan bilinenleri arasında süt dişlerinin erken kayıpları ve genetik faktörler bulunmaktadır. 

Süt Dişlerinin Erken Dönemde Kaybedilmesi

İleri yaşlarda ortodontik problemi yaşamanın en belirgin nedenlerinden biri süt dişlerinin erken dönemde kaybedilmesidir. Süt dişlerinin erken dönemde kaybedilmesine neden olan etken ise ebeveynlerin çocuklarının bilinçsiz şekilde şeker içeren gıdaları tüketmelerine izin vermeleri ve çocuklarının ağız hijyenine yeteri kadar önemsemeleridir. Bu durumda süt dişler çok daha hızlı dökülmekte ve böylelikle ilerleyen yaşlarda ortodontik sorunlar meydana gelmektedir.

Genetik Faktörler

Ortodontik sorunların nedenleri nelerdir sorusuna verilebilecek bir diğer cevap ise genetik faktörlerdir. İleri yaşlarda ortodontik sorunlar yaşamanın oldukça etkili bir faktörü olan genetik faktörler çocukların anne ve babadan ya da önceki kuşak akrabalardan iskeletsel kalıtım sorunu almaları ile meydana gelir. Bu gibi durumlarda tedavi edilmesi için bir diş hekimine başvurmak gerekir.

İskeletsel Büyüme Bozuklukları

Ortodontik problemler yaşamaya neden olan bir diğer etken ise iskeletsel büyüme bozukluklarıdır. Bu durum doğumda aşırı çene yetersizliği veya zor doğumlarda alt çene eklem bölgesinde basınç yaşanması gibi durumlarda meydana gelebilir. Bunun yanı sıra çocukluk sürecinde çenenin kırılması ya da kas konusunda azalma ile çene bozukluğu yaşamakta iskeletsel büyüme bozuklukları sebebiyle ortodontik sorunlar yaşamaya neden olabilir.

Zararlı Alışkanlıklar

Ortodontik sorunların nedenleri nelerdir sorusuna verilebilecek zararlı alışkanlıklar cevabı özellikle çocukluk döneminde parmak emme, tırnak yeme veya kalem ısırma gibi davranışların görülmesi sebebiyle meydana gelir. Bunun yanı sıra ağızdan solunum ve beslenme bozuklukları da ilerleyen süreçlerde ortodontik sorunlar yaşamaya neden olan etkenlerin arasında gelmektedir.