ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99

Dişlerdeki Renk Değişimi Neden Olur, Renk Değişimi Yok Edilebilir mi?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Dişlerdeki renk değişimi neden olur sorusu çeşitli sebeplerle dolayısıyla dişlerinin renginde değişiklik gören pek çok hasta tarafından merak edilmektedir. Dişler üzerinde renk değişikliği olması yaşam kalitesini düşürür ve rahatlıkla gülmeye ya da yemek yemeye engel olur. Bu gibi durumlarda hastalar dişlerindeki renk değişiminin neden olduğu ve bu durumun nasıl düzeleceği konusunda araştırma yapmaktadır.

Dişlerde Renk Değişikliğinin Sebepleri

Dişlerde meydana gelen renk değişikliğinin sebepleri için pek çok farklı etken söylemek mümkündür. Dış nedenler, genetik aktarım veya yaşanan çeşitli hastalıklar dişlerdeki renk değişimine neden olur sorusuna cevap olarak verilebilir. Bu gibi durumlar dişlerin sarı, siyah ve gri veya kahverengi gibi renklere dönüşmesine neden olabilir.

Diş renk değişikliğine sebep olan faktörlerin başında çevresel, gelişimsel, genetik ve dış etkenler bulunmaktadır.

  • Çevresel Etkenler: Dişlerin renginin değişmesine neden olan çevresel etkenler dişlerin renginin beyaz tonlarından kahverengi tonlarına doğru değişiklik göstermesine neden olmaktadır. Bu durumda çevresel etkenlere karşı önlem alınması etkenlerin ortadan kaldırılmasının ve dişlerin doğal rengini dönmesinin tek yolu olarak bilinmektedir.
  • Gelişimsel Etkenler: Diş renginin değişmesine neden olan etkenler genellikle çevresel faktörler gibi düşünülse de her zaman bu durum geçerli değildir. Bazı durumlarda dişlerdeki renk değişiminin nedeni gelişimsel etkenler olabilir. Bebeklik döneminde çıkmakta olan süt dişler ilerleyen süreçte yerini alacak asıl dişlerin gelişim süresini tamamlamalarını sağlar. Bu aşamada annenin hamilelik döneminde tükettiği gıdalar, kullanmış olduğu ilaçlar ve geçirmiş olduğu hastalıklar ya da beslenme alışkanlıkları gelişimsel etkenler dolayısıyla çocuğun dişlerinin renk değişimi yaşamasına neden olabilir.
  • Genetik Yapı: Dişlerdeki renk değişimine neden olan bir diğer etken ise genetik yapıdır. Yapısal olarak ve kalıtımsal şekilde dişler beyaz ya da sarı renkte olabilir. Bunun yanı sıra kalıtımsal sorunlar dişlerin şekillerinde de bozukluklar olmasına neden olabilir. Eğer problem bundan kaynaklanıyorsa diş renginizi değiştirmek için diş tedavisi uygulanabilir ve çeşitli yöntemler deneyebilirsiniz.
  • Dış Etkenler: Dişlerdeki renk değişimi neden olur sorusuna verilen ilk cevap genellikle dış etkenler olmaktadır. Beslenme alışkanlıkları, yoğun seviyede çay vergi kahve ve alkol ürünlerinin tüketimi ve bunun yanı sıra tütün ürünlerinin tüketimi de dişlerin renginin değişmesine ve estetik olmayan bir görüntüye sahip olmasına neden olabilir.